KÁVOMILO O FILTROCH NA KÁVU

PREKVAPKÁVAČE S PLOCHÝM ALEBO ŠPICATÝM DNOM,

aký je v nich rozdiel?

Špička alebo placka? Je to skôr preferencia alebo prístup k jednotlivým kávam a ich spracovaniu. Sú kávomilci, ktorí sa usilujú o čo najvyššiu extrakciu, iní preferujú skôr šťavnatejšiu filtrovanú kávu alebo aciditu, ktorú si spojíte s citrusmi.

                                                                                       coffee-869203_1280 

 

 

Prekvapkávače so špicatým dnom (napr. V60, Origami):   filter

Plusy:

  1. Presná kontrola nad extrakciou: Tieto prekvapkávače umožňujú väčšiu kontrolu nad časom a rýchlosťou extrakcie, čo vedie k jemnejším a zvyčajne komplexnejším chuťovým profilom.
  2. Výrazné aromatické vlastnosti: Vďaka rýchlejšiemu a intenzívnejšiemu prekvapkávaniu sa často vynárajú jasné a živé arómy, ktoré môžu zdôrazniť charakteristické nuansy kávových zŕn. Kávoví nadšenci, ktorí preferujú vyššiu aciditu a jasné arómy spojené s citrusmi, môžu uprednostňovať prekvapkávače so špicatým dnom, pretože zdôraznené jemné arómy s aciditu môžu vytvoriť osviežujúci a šťavnatý profil kávy.

Minusy:

  1. Vyžaduje zručnosť: Tieto prekvapkávače vyžadujú odbornosť a skúsenosti, aby sa dosiahli optimálne výsledky. Nesprávne použitie môže viesť k nerovnomernému extrahovaniu a horším chuťovým výsledkom.

 

Prekvapkávače s plochým dnom (napr. Moccamaster, Melitta):    AAAA2_AromaporPlus-de

Plusy:

  1. Jednoduché použitie: Tieto prekvapkávače sú často považované za ľahšie na používanie, pretože majú konzistentnú rýchlosť prekvapenia a netreba tak veľa manuálnej intervencie.
  2. Vyvážená extrakcia: S plochým dnom môžu byť zabezpečené rovnomerné a vyvážené extrakčné vlastnosti, čo môže zaručiť konzistentnú chuť kávy. Tí, ktorí preferujú vyváženejšiu chuť a hĺbkové telo kávy, môžu uprednostňovať túto možnosť. Tieto prekvapkávače majú tendenciu dať káve bohatšie telo a hlbšiu textúru, čo je ideálne pre tých, ktorí hľadajú robustnejšie chuťové zážitky.

Minusy:

  1. Menej výrazné arómy: Oproti prekvapkávačom so špicatým dnom môžu byť výsledné arómy menej jasné a komplexné. To však môže byť záležitosťou osobnej preferencie.
  2. Obmedzená kontrola: Pri týchto prekvapkávačoch máte obmedzenejšiu kontrolu nad extrakciou a niektoré nuansy chutí sa môžu stratiť v procese.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že prekvapkávače so špicatým dnom majú tendenciu vyzdvihovať jasné arómy a charakteristiky kávy, zatiaľ čo prekvapkávače s plochým dnom sa často viac zameriavajú na vyváženú a konzistentnú chuť. Vyberanie medzi nimi môže byť otázkou osobných preferencií a úrovne odbornosti.